Kodeks obnašanja

Pravila za starše


1. SPODBUJANJE SVOJEGA OTROKA:
Ne mislimo v finančnem smislu. Raziskave so pokazale, da večina otrok sodeluje v športu v glavnem za zabavo. Večina otrok ne razmišlja o igranju v Realu ali Barceloni, kot je to prisotno v glavah nekaterih staršev. Otroci se morajo v prvi vrsti zabavati, pa se zabavajte in uživajte tudi vi. Bodite potrpežljivi in spodbujajte otroke, da se igrajo in hkrati dajo vse od sebe, predvsem v osvajanju novega znanja. Nekateri otroci potrebujejo več časa za učenje kot drugi, enako kot pri vožnji s kolesom – ampak na koncu vsi vozijo kolo na enak način.

2. PRAVOČASNO PRIHAJANJE MLADIH NOGOMETAŠEV NA TRENINGE IN TEKME TER SPOŠTOVANJE SLAČILNICE:
Ne samo zaradi navajanja na red in disciplino. In ne samo zaradi točnosti in nemotenega poteka treninga. Trening se ne začne s prihodom na igrišče, ampak že s pravočasnim prihodom v slačilnico vsaj 15 minut pred pričetkom in s pripravo na trening. V ekipnih športih je slačilnica velikokrat koristna za učenje življenjskih lekcij, včasih pa tudi zabavnejša od same tekme ali treninga. To je “sveto” mesto, kamor imajo vstop trenerji, strokovni kader in igralci.

3. PODPIRANJE TRENERJA:
Pustite, da trener opravlja svoje delo – uči. Trener je učitelj in voditelj, za kar je ustrezno strokovno podkovan in je odgovoren za odločitve, ki jih sprejme v dobro ekipe kot celote. Čeprav se starši vedno ne strinjate z odločitvijo, še posebej, če gre za vašega otroka, morate razumeti in spoštovati vlogo trenerja. Tudi v šoli se verjetno ne vmešavate v sistem dela. Prav tako ne odločate in ukazujete učiteljem, kateri otrok naj dobi kakšno oceno in kateri otrok naj bo udeležen na raznovrstnih tekmovanjih.

4. IGRA PRIPADA NOGOMETAŠEM:
Vsi starši bi morali razumeti, da če plačajo opremo in mesečno vadnino, to ne pomeni, da so lastniki kluba in igre. Klub vodi za to usposobljen strokovni kader, igra pa pripada igralcem. Nogometaši so tisti, ki igrajo. Če igralec med tekmo vseskozi čaka na napotke s strani starša in gleda proti tribunam čakajoč na kakšen znak, se ne more osredotočiti na igro in s tem izgublja stik s trenerjem in soigralci- to pa ruši celoten sistem igre in učenja.

5. PRAVILO 24 UR:
Gre za zelo pomembno pravilo in deluje na sledeč način. Če kritizirate trenerja pred očmi svojega otroka, je vaše dejanje kontraproduktivno. Če želite karkoli povedati trenerju glede določenega dogodka, počakajte do naslednjega dne in šele potem pristopite k reševanju sporne situacije. Po »prespani noči« boste dobili realnejšo perspektivo. Prav tako tudi trener. Nogomet je emocionalna igra, zato je najbolje, da se pred pogovorom s trenerjem emocije umirijo. Naj bo pogovor dialog dveh odraslih ljudi in temu tudi primeren.

6. SPOŠTOVANJE TIMSKEGA DELOVANJA:
Starši morajo razumeti koncept timskega dela. Nekateri starši na tekmi spremljajo le svojega otroka, ne tekme kot celote. Nekateri celo merijo otrokovo »minutažo«. Navdušeni so, ko njihov otrok zabije gol, a jim je nepomembno, ko zabije gol eden od soigralcev. Ena od najpomembnejših lekcij v ekipnih športih je naučiti se, kako le timsko delo lahko pripelje do vrhunskih rezultatov. Ekipni duh med starši je velikokrat enako pomemben kot ekipni duh med igralci na igrišču. Samo ena »štoparica« med starši lahko spremeni kemijo celotne nogometne sezone med mladimi nogometaši. Starši se morajo zavedati, da ima vsaka ekipa igralce, ki so boljši od drugih, a končni uspeh ekipe zahteva sodelovanje vsakega posameznika – četudi je to rezervni vratar ali tehnični vodja. Niti en športnik v zgodovini ekipnih športov, ne glede na to, kako fantastičen je bil, ne bi doživel uspeha brez ostalih članov ekipe.

7. SPREMLJANJE DOGAJANJA NA IGRIŠČU, NE NA SEMAFORJU:
Čeprav sta rezultat in uvrstitev v starejših selekcijah vse pomembnejša, lahko ima merjenje uspešnosti na podlagi točk in zmag negativni predznak. Nekateri starši se preveč obremenjujejo z rezultatom in pozabljajo na bistvo – delati, se učiti, se nadgrajevati. Poraz ni nujno negativen. Ni nujno pokazatelj, da si slabši od nasprotnika. Prav tako se prav iz porazov pogosto največ naučimo. In velikokrat je poraz dodatna motivacija, da postanemo še boljši.

8. SOJENJE:
Ne pozabimo, da je sodnik samo človek in je zmotljiv. Večina sodnikov na tekmah sodi najbolje, kar zna.. A lahko se jim zgodi tudi kakšna napaka, prav tako kot trenerju ali igralcu. Če izgubite živce zaradi sodniške odločitve, je to lahko zelo neugodno za vašega otroka, pa tudi za vas. Poskušajte se zavedati, da ste svojim otrokom vzor in naj vam ne bo vseeno, kako se obnašate in kaj govorite oz. kričite s tribune med tekmo.

9. SPODBUJANJE OTROKA V ŠOLI:
Bodite ponosni tudi na šolski uspeh in življenje otroka izven nogometnega igrišča. Če se vaš otrok iz kakršnegakoli razloga v prihodnosti ne bo profesionalno ukvarjal z nogometom, se bo lahko vedno zanesel na svojo izobrazbo.

10. STRASTI IN LJUBEZENI DO NOGOMETA NI MOGOČE KUPITI!

Trenerski kodeks


  • Do mladih igralcev in igralk se obnašaj kot dober športni vzgojitelj in učitelj. Tvoj glavni cilj ni zmagovati za vsako ceno, temveč uspešno vzgajati in poučevati mlade nogometaše in nogometašice. Vedi, da je šport v mlajših starostnih kategorijah predvsem sredstvo za vzgajanje, učenje, sprostitev in zabavo.
  • Vsi mladi igralci ne bodo postali članski igralci, ker nimajo ustreznih zmožnosti. Če bodo igro vzljubili, bodo kljub temu ostali v nogometu in morda postali pomožni sodniki, sodniki, trenerji ali organizatorji. Takšne igralce poskušaj usmerjati tudi v vloge, v katerih bodo uspešnejši. Pri vzgoji in poučevanju teh kadrov se poveži z drugimi strokovnjaki.
  • Šolski uspeh igralcev in igralk je ravno tako pomemben kot igralski. Spodbujaj jih k učenju in vestnemu opravljanju šolskih obveznosti.
  • Mladim igralcem in igralkam bodi vzor, ki ga bodo želeli posnemati in mu zaupali. Do njih bodo pošten in nepristranski. Pred njimi ne kadi in se ne vdajaj alkoholu.
  • Pokaži jim ustrezno navdušenje do dela, ki ga opravljaš in optimizem. Spodbujaj medsebojno pomoč in sodelovanje med igralci ali igralkami. Ste moštvo in ne skupina posameznikov!
  • Svojim igralcem in igralkam postavi pravila še dopustnega obnašanja v moštvu ter kazni za kršenje teh pravil. Pravila morajo igralci in igralke sprejeti in se jih nato tudi držati. Pri tem bodi dosleden.
  • Tudi s starši svojih igralcev in igralk se dogovori za pravila medsebojnega sodelovanja in sporazumevanja ter medsebojno pomoč pri vzgajanju njihovih otrok.
  • Izogibaj se nepotrebnim telesnim dotikom z igralci ali igralkami, ki presegajo običajno trenerjevo delo in pomoč. Ne zlorabi njihovega zaupanja!
  • Spoštuj dostojanstvo svojih igralcev ali igralk in sodelavcev. Prostaško, žaljivo in nasilno izražanje ali obnašanje ni primeren način za njihovo vzgajanje.
  • Trenerska opravila opravljaj odgovorno. Na treninge in tekme prihajaj ob dogovorjenem času in bodi oblečen v klubsko opremo ter nogometni čevlji (kopačke ali za umetno travo). Pred, med in po treningu ali tekmi ni dovoljeno nošenje sončnih očal in kape. Če zaradi zadržanosti ne moreš priti na trening ali tekmo, pravočasno poišči ustreznega namestnika. Na vodenje treningov in tekem se dobro pripravi. Varovance seznanjaj tudi o higieni in varnosti.
  • Bodi stvaren. Od svojih igralcev ali igralk pričakuj stvari, ki so primerne njihovi starosti, stopnji telesnega in duševnega razvoja ter znanju. Pri poučevanju nogometa upoštevaj načelo sistematičnosti in postopnosti.
  • Na treningih nazorno demonstriraj in razlagaj, med vadbo pa dobro opazuj igralce ali igralke, odkrivaj njihove pomanjkljivosti in napake ter jih popravljaj.
  • Spodbujaj igralce in igralke, da bodo na tekmah igrali po svojih najboljših močeh, pogumno in športno. Naj ne naredijo tekmecu tega, česar ne želijo, da bi oni storili njim.
  • Spoštuj dostojanstvo igralcev in igralk ter trenerja nasprotnega moštva. Če je tvoje moštvo premočno, daj možnost tistim, ki manj igrajo. Ne izživljaj se nad šibkejšimi! Pokaži svojo vrednost proti sebi enakim!
  • Nauči igralce in igralke razumsko prenašati zmago in poraz. Po zmagi jih pohvali, pri tem pa ne podcenjuj ali ne žali tekmeca. Po porazu jih potolaži in preusmeri njihovo pozornost na uspešne stvari, ki so jih storili med tekmo. Če so tekmo odigrali po svojih najboljših močeh, se nimajo česa sramovati. Naj čestitajo tekmecu, ki je trenutno boljši.
  • Prikaži igralcem in igralkam sodnika kot sodelavca, ki je nujno potreben. Na igrišču je zato, da z uveljavljanjem pravil omogoči enakovredno igro obema moštvoma. Ne spodkopavaj sodnikove avtoritete. Na tekmi morata biti partnerja, ki skupaj vzgajata in poučujeta mlade igralce in igralke. Dovoli sodniku, da ti svojo odločitev razloži in pojasni. Njegovo razlago poslušaj in jo poskusi sprejeti.
  • Tako kot vsak človek je tudi trener zmotljiv. Ne krivi za svoje napake igralce, sodnike ali druge prisotne. Bolje je, da jih priznaš in jih odpraviš.
  • DRUŽBENA OBREŽJA: ne dodaja igralcev in igralk ter tudi staršev med prijatelje, sledilce,… Objave na družbenih obrežjih ne smejo biti neprimerne – trener je v vlogi vzornika in učitelja.
  • Treniranje mladih nogometašev in nogometašic je odgovorno delo, zato se nenehno strokovno izobražuj. Svoje znanje poskušaj izpopolniti tudi na mejnih področjih (pedagoškem, psihološkem, fiziološkem ipd.).

Kodeks ravnanja za odrasle


Na igrišči in zunaj njega se bom vzorno športno obnašal in bil otrokom zgled, tako da:

  • bom vedno spoštoval pravice, dostojanstvo in vrednost vseh, ki sodelujejo v igri, ne glede na starost, raso, barvo kože, etnično, narodnostno ali družbeno poreklo, spol, invalidnost, jezik, vero, politično ali drugo mnenje, bogastvo, rojstvo ali kateri koli drugi status, spolno usmerjenost ali kateri koli drugi razlog;
  • bom upošteval pravila in poudarjal zabavni del igranja nogometa;
  • bom spodbujal pošteno igro in visoke standarde vedenja;
  • ne bom nikoli podžigal ali dopuščal nasilnega, zmerljivega ali žaljivega vedenja ali jezika;
  • bom vedno podpiral prizadevanja otrok in jih cenil bolj kot samo zmago.

Pri delu z otroki, mlajšimi od 18 let:

  • bom upošteval pravilnik varovanja otrok in vedno na prvo mesto postavil njihovo dobro počutje, varnost in uživanje v igri;
  • bom prekinil vsakršno obliko ustrahovanja med otroki;
  • bom ustvarjal pomembne priložnosti za spodbujanje samozavesti otrok;
  • ne bom poniževal ali podcenjeval otrok ali njihovih prizadevanj na tekmi ali treningu;
  • ne bom treniral in izkoriščal otroka za osebno ali finančno korist;
  • se ne bom zapletal v intimne odnose z igralci, mlajšimi od 18 let, kar med drugim vključuje tudi neprimerne opazke, ki namigujejo na spolnost;
  • ne bom dopuščal ali sodeloval pri kakršnih koli verbalnih, telesnih ali spolno izzivalnih igrah ali se neprimerno dotikal otrok;
  • bom zagotovil, da vse sposobnosti ustrezajo sposobnosti in starosti otrok;
  • bom sodeloval z drugimi (npr. zdravniki, fizioterapevti) za najboljše interese vsakega igralca;
  • nikoli ne bom uporabil fizičnega nasilja ali kaznovanja;
  • bom vedno poskrbel za ustrezen nadzor otrok, da bo organizacija turnirjev in iger v gosteh varna in da si otroci ne bodo delili prostorov z odraslimi;
  • bom vedno spoštoval zasebnost otrok, tako da npr. ne bom brez dovoljenja vstopal v slačilnice in otrokom ne bom pomagal pri negi telesa, ki jo lahko opravijo sami;
  • bom poskrbel, da vsakršno zdravljenje, npr. fizioterapija, poteka v odprtem in nadzorovanem okolju in ne za zaprtimi vrati;
  • se bom izogibal preživljanju časa s posameznimi otroki stran od drugih;
  • družbenih medijev ne bom uporabljal za neprimerne namene; to pomeni, da z otroki ne bom začenjal zasebnih pogovorov prek družbenih omrežij in nikoli ne bom objavljal komentarjev ali delil slik, ki bi lahko ogrozile njihovo počutje ali jim škodile.
Kodeks ravnanja za odrasle (PDF)